Listopad '17

KONCERT SYMFONICZNY

21 kwietnia 2017, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

Wieczór rozpocznie uwertura do opery „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Następnie „Chantefleurs et chantefables” Witolda Lutosławskiego i jedną z Mozartowskich arii koncertowych wykona sopranistka Olga Pasiecznik (Pasichnyk). Urodziła się na Ukrainie, studia podyplomowe odbyła w warszawskiej AM. Laureatka wielu konkursów. Współpracowała z dyrygentami takimi jak Frans Brüggen, Trevor Pinnock, Marc Minkowski, Jerzy Maksymiuk czy Krzysztof Penderecki.
W drugiej części koncertu usłyszymy VI Symfonię d-moll op. 104 Jeana Sibeliusa, o której pisano, że jest „Kopciuszkiem” wśród jego 7 symfonii. Dzieło to, mimo wyraźnych odniesień do tradycji (4-częściowy układ), pozostanie nierozwikłaną tajemnicą. Nie tylko ze względu na skojarzenie ze „śladami pierwszego śniegu” czy też „czystą, zimną wodą”, ale również muzyczne intencje samego kompozytora. Niewątpliwie jednak odnajdziemy w niej malownicze freski inspirowane fińskimi pejzażami.

Porównanie do wody pozostaje aktualne również w odniesieniu do arii koncertowych Mozarta –  sam kompozytor, anonsując te powstałe w 1777 r. utwory (w tym „Bella Mia Fiamma”, którą usłyszymy tego wieczoru) pisał, że są „klejnotami czystej wody”.

Michał Nesterowicz – dyrygent

Olga Pasiecznik – sopran

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

Wolfgang Amadeus Mozart - Uwertura do opery "Czarodziejski flet" KV 620