Sierpień '18

Koncert symfoniczny

10 października 2014, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgoweIvan Monighetti wiolonczela Filharmonia Łódzka

Dzieła operowe W. A. Mozarta od lat nie schodzą ze scen teatrów na całym świecie. O ich ponadczasowości decydują nie tylko dobre libretto i obsada, ale przede wszystkim znakomita muzyka. Ze wszystkich oper Austriaka za jego życia najchętniej wystawiane było „Uprowadzenie z seraju”.  Czym to dzieło tak zachwyciło ówczesną publiczność? Być może tym, że wpisywało się w panującą wówczas modę na wszystko, co orientalne – jego akcja rozgrywa się w Turcji. By słuchacz już od pierwszych taktów znalazł się w świecie bajecznego Orientu, Mozart poszerzył obsadę wykonawczą o wielki bęben, talerze i triangiel. Turecki charakter uwertury podkreślają też częste zmiany dynamiki i kontrasty wyrazowe. Nic dziwnego, że muzyka jest pełna emocji – wszak przedstawia dramatyczną historię odbicia dwóch kobiet, które zostały porwane przez piratów i sprzedane tureckiemu baszy. Dziś, na koncertach symfonicznych z „Uprowadzenia…” często możemy usłyszeć samą uwerturę.  W jednym z listów do ojca Mozart pisał o niej: „Zdaje się, że nikt przy niej nie zaśnie, choćby nawet spędził bezsenną noc”. Gwarancją wyjątkowych emocji podczas koncertu, oprócz mozartowskiej uwertury będą kompozycje Niemca Bernharda Romberga (1767-1841), Włocha Gaetana Donizettiego, a także schubertowska VI Symfonia C-dur. Solistami będą koncertmistrzowie filharmonicznej orkiestry, skrzypek Maciej Łabecki oraz wiolonczelista Konrad Bukowian, a także artysta-rezydent FŁ, wiolonczelista Ivan Monighetti, który poprowadzi orkiestrę.

Maciej Łabecki – skrzypce, Konrad Bukowian – wiolonczela

Ivan Monighetti – wiolonczela, dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Wolfgang Amadeus Mozart - Uwertura do opery „Uprowadzenie z Seraju” KV 384