Sierpień '18

Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Koncert symfoniczny

26 września 2014, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgoweAlena Baeva skrzypace

Zanim niemiecki kompozytor Max Bruch w 1865 r. rozpoczął pracę nad Koncertem skrzypcowym g-moll, skupiał uwagę głównie na twórczości operowej. W 1863 r. w Mannheim wystawiono jego operę romantyczną „Loreley”, która – chociaż nie można było odmówić jej uroku – nie odniosła większego sukcesu.
Na wyżyny sławy zawiódł go dopiero wspomniany koncert, wykonany po raz pierwszy w Koblencji przez Otta von Königslöwa. Wkrótce Koncertem zainteresował się również inny wielki wirtuoz tamtych czasów, Józef Joachim. Zaprzyjaźnił się z Bruchem i dokonał ostatecznej korekty partytury.
Podczas wieczoru w Filharmonii Koncert wykona Alena Baeva, 29-letnia skrzypaczka, absolwentka Konserwatorium Moskiewskiego. Artystka jest zwyciężczynią XII edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2001), a także zdobywczynią Grand Prix i nagrody specjalnej na II Międzynarodowym Konkursie im. Nicolò Paganiniego w Moskwie (2004) oraz Złotego medalu i nagrody publiczności na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Sendai (2007). Koncertuje na estradach Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra FŁ pod batutą Daniela Raiskina. Oprócz dzieła Brucha wieczór wypełni muzyka Josepha Haydna oraz Witolda Lutosławskiego.

 

Wykonawcy:

Alena Baeva – skrzypce

Daniel Raiskin – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Program:

Joseph Haydn - Symfonia Es-dur nr 22 „Filozof”

Max Bruch - I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26

Witold Lutosławski - Koncert na orkiestrę

Q
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.