Wrzesień '18

KONCERT SANTANDER ORCHESTRA

28 marca 2018, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 32 PLN, ulgowy 22 PLN

Pomysłodawcami stworzenia orkiestry są Bank Zachodni WBK i Fundacja MyWay, realizujący projekt przy wsparciu Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Dzięki Santander Orchestra młodzi artyści z całego kraju mają okazję doskonalić swój warsztat pod okiem znakomitych dyrygentów oraz tutorów, którymi są uznani w Polsce i za granicą muzycy i wykładowcy.
Od 2015 r. młodzi muzycy występowali pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda i Jerzego Maksymiuka, grając w najbardziej prestiżowych i najnowocześniejszych salach koncertowych w Polsce, m.in. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie czy w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Na specjalne zaproszenie pani Elżbiety Pendereckiej, orkiestra wystąpiła również w ramach XX Jubileuszowego Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach i w Warszawie.
Jesienią 2016 r. utalentowani artyści nagrali swoją pierwszą płytę, na której znalazły się utwory Fryderyka Chopina oraz Antonina Dvoráka. Dyrygentem został José Maria Florêncio, a orkiestrze towarzyszył na fortepianie Krzysztof Książek. Płyta ukazała się na rynku 30 listopada 2016 r. Tego samego dnia w Filharmonii Narodowej odbył się koncert promujący ten album, który jest dostępny zarówno w tradycyjnej formule płyty CD, jak też za pośrednictwem popularnych serwisów muzyki cyfrowej, m.in. Spotify.
Lawrence Foster urodził się w 1941 r. w Los Angeles, w rodzinie pochodzenia rumuńskiego. Został dyrygentem orkiestry baletu w San Francisco w wieku 18 lat, a potem dyrygentem Filharmonii Los Angeles, współpracując z Zubinem Mehtą. Od 2013 r. pełni funkcję dyrektora muzycznego Opéra de Marseille. Kierował wieloma orkiestrami i występował na wielu festiwalach. Poprowadził szereg inscenizacji na deskach najsłynniejszych teatrów operowych. z bogatego dorobku fonograficznego artysty na uwagę zasługują nagrania zrealizowane dla wytwórni Pentatone, m.in. muzyki Bartóka, Ligetiego, Schumanna, Verdiego.

Łukasz Krupiński – fortepian

Lawrence Foster – dyrygent

Santander Orchestra

Z. Noskowski - Poemat symfoniczny „Step”