KONCERT PASYJNY

24 marca 2018, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Marcin Majchrowski – początek g. 18.15.

Czas okołowielkanocny wydaje się odpowiedni do tego, by posłuchać muzyki z dramatu – a właściwie misterium scenicznego Richarda Wagnera „Parsifal”, które nawiązuje do średniowiecznych legend arturiańskich, a jednocześnie zawiera motywy pasyjne. „Parsifal”, ostatnie dzieło Wagnera, oparty jest na micie o świętym Graalu – legendarnym kielichu, z którego Chrystus miał pić w czasie Ostatniej Wieczerzy i który miał później posłużyć do zebrania Jego krwi po ukrzyżowaniu. Kompozytor (i zarazem autor libretta), świadom głębi treści swego dzieła, zastrzegł jego wykonywanie wyłącznie dla teatru w Bayreuth, czego przestrzegano aż do czasu wygaśnięcia praw autorskich w 1913 roku. Najwybitniejsi kompozytorzy tego czasu, jak Gustav Mahler, Claude Debussy, Alban Berg czy Igor Strawiński, pielgrzymowali do teatru na Zielonym Wzgórzu (Grüner Hügel), by usłyszeć Wagnerowskie misterium. Gustav Mahler swoje uczucia wobec tej muzyki miał zawrzeć w słowach: „Wiedziałem, że odkryłem rzecz największą, najboleśniejszą, którą nosić będę w sobie bez skazy aż do samej śmierci”.
Wersja koncertowa II aktu „Parsifala” na estradzie FŁ 24 marca – tydzień przed Wielkim Piątkiem.

Katarzyna Hołysz – Kundry (sopran), Thomas Mohr – Parsifal (tenor), Adam Krużel – Klingsor (baryton), Dziewczęta-kwiaty: Maria Hubluk-Kaszuba, Marta Malarska, Aleksandra Ryłko-Sutowicz, Anna Krysztofiak, Agnieszka Grabowska, Magdalena Szymańska

Paweł Przytocki – dyrygent, Dyrektor Artystyczny FŁ

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

żeńska część Chóru Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina