Wrzesień '18

Koncert pasyjny

27 marca 2015, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgowe

Pasja według św. Mateusza, jedna z dwóch autorstwa J. S. Bacha, jakie zachowały się w całości, powstała w ostatnim okresie jego twórczości, gdy zajmował stanowisko kantora przy kościele św. Tomasza w Lipsku. Premiera odbyła się w Wielki Piątek, 15 kwietnia 1729 r. Nic wówczas nie zwiastowało jej obecnej popularności – po premierze partytura przeleżała sto lat zapomniana w archiwum, do czasu aż odkrył ją i przedstawił światu na nowo, 11 marca 1829 r. w berlińskiej Singakademie, niemiecki kompozytor i dyrygent, Felix Mendelssohn-Bartholdy. Dzieło powstawało jesienią 1728 r. W trakcie pracy nad nim Bach otrzymał wiadomość o śmierci przyjaciela, księcia Leopolda z Köthen, wraz z poleceniem przygotowania na tę okoliczność muzyki żałobnej. Kompozytor nie mógł nawet myśleć o tym, aby na trzy tygodnie przed premierą Pasji tworzyć pośpiesznie jeszcze inny utwór. Zwrócił się zatem do Friedricha Henriciego, bardzo płodnego poety, znanego jako „Picander”, z prośbą o ułożenie tekstu do gotowych już części komponowanej Pasji. Literackim tworzywem dzieła stała się relacja św. Mateusza zapisana w 26 i 27 rozdziale jego Ewangelii. Do tego tekstu Picander dopisał 28 strof, opracowanych muzycznie jako arie o charakterze medytacyjnym. „Nie ma słów – jak stwierdził autor biografii Bacha, Ernest Zavarsky – którymi dałoby się wyrazić głębię i piękno tego arcydzieła”.

Sylwester Smulczyński – tenor, Adam Kutny – baryton, Marta Boberska - sopran, Dorota Lachowicz - alt, Tomasz Krzysica - tenor, Jarosław Bręk - bas

Kai Bumann – dyrygent

Dawid Ber – przygotowanie chóru
Anna Kamerys – przygotowanie chóru dziecięcego