luty '18

KONCERT ORATORYJNY

23 lutego 2018, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Piotr Matwiejczuk – początek g. 18.15.

W okresie Wielkiego Postu często wykonuje się dzieła nawiązujące do motywu męki Jezusa i cierpień Matki Bożej pod krzyżem na Golgocie. W FŁ zabrzmi oratorium Stabat Mater Antonína Dvořáka. Stabat Mater to jedna z sekwencji liturgicznych, wykonywana w tym właśnie czasie. Jej słowa napisano w XIII wieku. Łacińska sekwencja Stabat Mater
(dolorosa), po polsku: Stała Matka (bolejąca), zainspirowała wielu znanych kompozytorów. Prócz Dvořáka muzykę do niej stworzyli m.in. Palestrina, Vivaldi, Pergolesi, Haydn, Schubert, Rossini, Verdi, Poulenc, Szymanowski
i Penderecki.
Dvořák napisał swą monumentalną kantatę w latach 1876-77. Należy ona do najdłuższych i najpotężniejszych kompozycji opartych na średniowiecznym tekście Stabat Mater. Dzieło powstawało w cieniu śmierci – w trakcie pracy nad nim zmarło, w okresie niemowlęctwa, troje dzieci kompozytora: Otakar, Josefa i Růžena. Być może dlatego utwór jest nie tylko religijny i patetyczny, ale także osobisty i głęboko poruszający.
Jako soliści wystąpią: Iwona Socha, Urszula Kryger, Tadeusz Szlenkier i Peter Mikuláš. Orkiestrę Symfoniczną i Chór FŁ (przygotowany przez Dawida Bera) poprowadzi Dyrektor Artystyczny FŁ Paweł Przytocki.

Iwona Socha – sopran, Urszula Kryger – mezzosopran, Tadeusz Szlenkier – tenor, Peter Mikuláš – bas

Paweł Przytocki – dyrygent, Dyrektor Artystyczny FŁ

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

Chór Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina