Listopad '18

KONCERT ORATORYJNY

13 kwietnia 2018, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Krzysztof Komarnicki – początek g. 18.15.

Koncert wypełni muzyka Franza Schuberta, jednego z pierwszych romantycznych kompozytorów.  Jednak pięć pierwszych symfonii Schuberta nawiązuje do klasycyzmu, przede wszystkim do stylu Haydna i Mozarta, w mniejszym stopniu Beethovena. Dopiero VI Symfonia jest o wiele dojrzalsza i tym przypadku Schubert świadomie korzysta ze spuścizny ostatniego z klasyków, kształtując formę utworu. Jednocześnie symfonia ta stanowi ogniwo między dziełami młodzieńczymi a bardzo już dojrzałymi VII i VIII Symfonią. Szósta symfonia C-dur powstała 10 lat przed następną, Siódmą, także C-dur. Aby więc uniknąć nieporozumień, odróżnia się je nazwami: VI to „Mała”, VII – „Wielka”.
Schubert komponował także muzykę religijną, w tym msze i inne formy wokalne. Piąta Msza As-dur (1822), na sopran, alt, tenor, bas, chór i orkiestrę, uchodzi za jedną z najbardziej wartościowych. Jest klasyfikowana jako missa solemnis, czyli msza uroczysta. Warto zauważyć, że Schubert w tej mszy (jak i w pozostałych najwcześniejszych), opuścił słowa: credo in unam sanctam catholicam et apostolicam ecclesiam. Nie uznawał bowiem niektórych katolickich dogmatów, pozostając jednocześnie człowiekiem głęboko religijnym.

Aleksandra Kubas-Kruk – sopran, Anna Radziejewska – mezzosopran, Karol Kozłowski – tenor, Jarosław Bręk – bas

Paweł Przytocki – dyrygent, Dyrektor Artystyczny FŁ

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

Chór Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina