Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Koncert kameralny

1 marca 2016, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: 12 PLN (normalny) oraz 8 PLN (uczniowie i studenci szkół i uczelni artystycznych)

Motyw łódzkich twórców stanowi nadrzędną ideę  programu wtorkowego koncertu kameralnego. Grażyna Bacewicz  – wielka kompozytorka i skrzypaczka, a także Aleksander Tansman – wybitny kompozytor i pianista, urodzili się w Łodzi a ich dokonania artystyczne niewątpliwie  wpisały się w historię muzyki XX wieku. Koncert na orkiestrę smyczkową (z 1948 r.) Grażyny Bacewicz czy Tryptyk na orkiestrę smyczkową (z 1930 r.) Aleksandra Tansmana należą dziś do kanonu repertuarowego.

W koncercie usłyszymy również utwory aktualnie działających łódzkich kompozytorów – Sławomira Kaczorowskiego oraz Wojciecha Lemańskiego. Będziemy świadkami prawykonania Koncertu na saksofon i orkiestrę smyczkową Sławomira Kaczorowskiego. Utwór powstał w 2015 r. z inspiracji saksofonisty Pawła Gusnara oraz skrzypka i kameralisty Łukasza Błaszczyka. Kompozycja FAB4 Wojciecha Lemańskiego została napisana specjalnie dla Orkiestry Kameralnej PRIMUZ a jej prawykonanie odbyło się w Norwegii w 2014 roku.  

Sławomir Kaczorowski – kompozytor, pedagog, profesor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Kierownik Katedry Kompozycji, Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz. Laureat wielu krajowych konkursów kompozytorskich, twórca utworów instrumentalnych (m.in. solowych, kameralnych a także koncertów instrumentalnych) oraz kompozycji chóralnych.

Paweł Gusnar – urodzony w Sosnowcu; saksofonista, kameralista, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Artysta wszechstronny, otwarty na różne style i formy ekspresji. Jeden z nielicznych saksofonistów łączących  na równie wysokim poziomie działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej.
Grę na saksofonie studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2003 r. prowadzi klasę saksofonu w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi. W 2014 r., uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od listopada 2011 r. pełni funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (kadencja 2012-2016).
Koncertuje na estradach prestiżowych sal koncertowych – filharmonicznych i kameralnych, w Polsce i za granicą.
www.gusnar.eu

Wojciech Lemański - kompozytor, pedagog, wykładowca Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, nauczyciel w Szkole Muzycznej II st. w Zduńskiej Woli, kompozytor specjalizujący się w twórczości filmowej i teatralnej. Studiował w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie kompozycji prof. J.Bauera. W jego dorobku znajdziemy ścieżki dźwiękowe do 7 filmów fabularnych (w reżyserii Urszuli Urbaniak, Andrzeja Saramonowicza, Piotra Trzaskalskiego „Edi”, „Mistrz”, Mój rower”) muzykę do 2 seriali fabularnych („Trzeci Oficer”), 12 filmów dokumentalnych (w tym „Małe Życie” i najnowszy „Momentum” - premiera 04.2016) , 10 animacji (w tym „Snępowina” oraz „Ichthys” reż.Marka Skrobeckiego), 2 seriali animowanych („Parauszek i przyjaciele”), 8 spektakli Teatru Telewizji i szeregu przedstawień łódzkich teatrów (Teatr Studyjny, Nowy).
Filmy z jego muzyką odniosly wiele sukcesow na światowych festiwalach. W 2003 r. za ścieżkę dźwiękową do filmu „Edi” otrzymal nominację do Polskich Nagród Filmowych
„Polskie Orly”. W 2011 roku na festiwalu „Reanimania” (Yerevan) film „Snępowina” otrzymał nagrodę za najlepszą muzykę.
Utwór „Fab Four” powstał w styczniu 2015 roku. Został napisany na specjalne zamówienie orkiestry „Primuz”. Prawykonanie miało miejsce w Oslo 23.02.2015.

Orkiestra kameralna PRIMUZ - powstała w roku 2012 na okoliczność jubileuszu 55-lecia Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Łodzi. Założycielem oraz szefem artystycznym zespołu jest wybitny polski skrzypek i kameralista Łukasz Błaszczyk, od lat związany z łódzką uczelnią. Debiut Orkiestry Kameralnej PRIMUZ był jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku 2012 w Łodzi. Koncert, w czasie którego młodzi muzycy wykonali utwory m.in. Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana, wywołał żywy oddźwięk w  łódzkim środowisku muzycznym. Występ orkiestry uświetnił Krzesimir Dębski, dyrygując jednym z własnych utworów.

Wykonawcy:

Paweł Gusnar – saksofon

Łukasz Błaszczyk – koncertmistrz/dyrygent

Orkiestra smyczkowa PRIMUZ

Program:

Aleksander Tansman - Tryptyk na orkiestrę smyczkową

Sławomir Kaczorowski - Koncert na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową (prawykonanie)

W. Lemański - Fab Four

Grażyna Bacewicz - Koncert na orkiestrę smyczkową

Archiwum koncertoweArchiwum informacji