Maj '18

KONCERT KAMERALNY - „Brothers” Adam Bałdych & Helge Lien Trio + Tore Brunborg

5 czerwca 2018, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 40 PLN, ulgowy 30 PLN

Podczas koncertu usłyszymy muzykę z najnowszej płyty Adam Bałdycha „Brothers”, dedykowanej pamięci zmarłego niedawno gitarzysty Grzegorza Bałdycha, brata Adama. Skrzypek wystąpi z zespołem Helge Liena (Helge Lien – fortepian, Mats Eilertsen – kontrabas, Per Oddvar Johansen – perkusja), a na saksofonie będzie grać Tore Brunborg.
Adam Bałdych, wirtuoz skrzypiec, kompozytor, to jeden z najlepiej rozpoznawalnych w Europie polskich muzyków jazzowych, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Przełomem w jego karierze było podpisanie kontraktu z niemiecką wytwórnią ACT Music (2012), dla której nagrał kolejno: „Imaginary Room”, „The New Tradition” oraz „Bridges” i „Brothers” – dwa ostatnie krążki z udziałem Tria Helge Liena. Miłośnicy jazzu mieli okazję posłuchać go podczas 16. Festiwalu FŁ „Kolory Polski”.
Helge Lien Trio, norweski zespół jazzowy, kontynuujący styl kameralnych formacji Billa Evansa czy Keitha Jarretta, za płytę „Hello Troll” otrzymał nagrodę Spellemannprisen – norweski odpowiednik Grammy. Tore Brunborg, ceniony w Norwegii saksofonista tenorowy i kompozytor, współpracował m.in. z Andersem Jorminem, Jonem Balke, Patem Methenym, Billym Cobhamem. Nagrał 8 autorskich albumów.

Adam Bałdych – skrzypce

Helge Lien – fortepian