Grudzień '17

KONCERT KAMERALNY

25 kwietnia 2017, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 32 PLN, ulgowy 22 PLN

Trio a-moll op. 114 Johannesa Brahmsa, I Trio op. 8 Dmitrija Szostakowicza oraz Kwartet Es-dur op. 1 Waltera Rabla wykonają członkinie Orkiestry Symfonicznej FŁ: Maria Owczarek – klarnet, Marta Niedźwiecka – skrzypce (zastępca koncertmistrza OSFŁ), i Małgorzata Smyczyńska-Szulc (zastępca koncertmistrza OSFŁ) – wiolonczela. Będzie im towarzyszyć na fortepianie Agata  Lichoś. „Wybrałyśmy te utwory ze względu na ich urodę. To arcydzieła, genialnie napisane na taki właśnie skład” – mówią artystki.

Johannes Brahms będąc w wieku 58 lat nie zamierzał już komponować, ale... odkrył klarnet słuchając gry Richarda Mühlfelda i stworzył kilka utworów z udziałem tego instrumentu. Gdy Brahms przewodniczył jury prestiżowego konkursu dla młodych kompozytorów, organizowanego przez Wiedeńskie Towarzystwo Muzyczne, zachwycił go Kwartet Es-dur 23-letniego Waltera Rabla, z wykorzystaniem klarnetu. Za ten właśnie utwór Rabl otrzymał wówczas I nagrodę.

Szostakowicz stworzył I Trio fortepianowe mając 17 lat, po powrocie z sanatorium na Krymie. Zadedykował je Tatianie, w której się tam zakochał. Utwór łączy ducha romantyzmu (od którego kompozytor miał wkrótce odejść) ze współczesną już chromatyką.

Maria Owczarek – klarnet

Marta Niedźwiecka – skrzypce