Wrzesień '18

Koncert improwizacji organowej

28 kwietnia 2015, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: 32 PLN, 22 PLN

Improwizacji organowej będzie towarzyszyć prezentacja etiud filmowych studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. - „Perpetuum mobile” (2009) Agnieszki Burszewskiej, „Czerwieni” (2011) Cypriana Piwowarskiego oraz „Potworiozy” (2012) Michała Makowskiego, „Kigo” (2012) Izumi Yoshidy, „Ziegenort” (2013) Tomasza Popakula oraz „Wywijasa” (2008) Andrzeja Jobczyka.

„Każdy z nas niemal bez przerwy improwizuje w życiu. Przecież prowadząc rozmowę, właśnie improwizujemy. Oczywiście – pewne ramy zakreśla temat rozmowy. Improwizacja w muzyce polega dokładnie na tym samym. Skąd się bierze łatwość, z jaką improwizujemy rozmawiając? Ponieważ robimy to niemal od urodzenia, najpierw naśladując słowa 'mama', 'tata', potem ucząc się na coraz wyższych stopniach abstrakcji. W końcu osiągamy poziom, kiedy nie myślimy już o języku, o odmianie wyrazów, deklinacji. To samo trzeba zrobić z improwizacją w muzyce, muzyka to przecież mowa dźwięków, żywy język. Trzeba spowodować, żeby dźwięki były środkiem swobodnej wypowiedzi” – twierdzi polski kompozytor i pianista, Szábolcs Esztényi. Właśnie na improwizacji, czyli spontanicznym tworzeniu, będzie skupiał się koncert Davida Frankego, laureata m.in. Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej w Haarlem.

David Franke – organy