Czerwiec '18

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, pl. Kościuszki 4/5

EDEN
ETNOS ENSEMBLE

Zespół w składzie: Bartosz Pacan – klarnet, Konrad Merta – akordeon, Piotr Gach – wiolonczela, Łukasz Mazanek – kontrabas; oraz (gościnnie) Katarzyna Merta – skrzypce/wokal

W programie koncertu m.in: „Jovano Jovanke”, „U plavu zoru”, „Ederlezi”, „Ajde Jano”, „Ausencia”, „Odessa bugaris”, „Eden”, „Walczyk”, „Shisha”, „Odgłos gór” – wszystkie utwory w aranżacji zespołu Etnos

Etnos Ensemble to grupa zaprzyjaźnionych instrumentalistów, absolwentów Akademii Muzycznych w Katowicach i Krakowie. Wykonują autorskie kompozycje inspirowane muzyką etniczną z całego świata oraz muzykę bałkańską, polską i żydowską. Ich styl jest indywidualny i oryginalny, artyści swobodnie tworzą i interpretują. Stawiają na wyrazistość brzmienia i szczerość przekazu. W ich twórczości najczęściej można rozpoznać wpływy tradycyjnej muzyki bałkańskiej, polskiej, klezmerskiej i elementy jazzu. Ten muzyczny koktajl w połączeniu z wirtuozerią artystów tworzy niepowtarzalną atmosferę podczas koncertów. Potwierdzeniem wysokiego poziomu, jaki prezentuje Etnos Ensemble, są liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach. W 2016 r. zespół wydał debiutancką płytę, a w 2018 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na dalszy rozwój artystyczny i wydanie kolejnego albumu. Na Festiwalu Etnos wystąpi w czteroosobowym składzie, z gościnnym udziałem wokalistki i skrzypaczki Katarzyny Merty, która na swym koncie ma m.in. występy w Piwnicy pod Baranami i z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Trzonem programu koncertu będą autorskie kompozycje członków zespołu utrzymane w klimacie muzycznym kręgu kulturowego Karpat. Koncert poprowadzi charyzmatyczny wiolonczelista Piotr Gach, przybliżając publiczności specyfikę muzyki folkowej. Muzycy podkreślają, że połączyła ich miłość do folkloru, a więc do tego co piękne, proste, tętniące życiem i najbliższe duszy każdego człowieka, do tego, co bywa porywającym żywiołem. Podczas koncertu zabrzmią znane melodie, jak serbska „Ajde Jano” (nawiązująca do tradycyjnego tańca bałkańskiego, zwanego „koło”) czy macedońska „Jovano, Jovanke”.