"Kolory Polski" - HAPPY BIRTHDAY - Aleksandrów Łódzki

27 sierpnia 2016, 19.00 Wstęp wolny

Aleksandrów Łódzki, kościół pw. św. Stanisława Kostki, pl. Kościuszki 13

Happy Birthday

Kinga Głyk Trio w składzie: Kinga Głyk – gitara basowa, Irek Głyk – perkusja, Piotr Matusik – instrumenty klawiszowe

Dziewiętnastoletnia Kinga Głyk to jedyna w Polsce gitarzystka basowa prowadząca własny zespół jazzowo-bluesowo-funkowy. Stała się odkryciem krajowej sceny za sprawą debiutanckiego albumu „Rejestracja” (2015). Światowej sławy pianista jazzowy Adam Makowicz powiedział: „Jej muzyczne zdolności już dziś pozwoliły jej zapisać się na stałe w historii polskiego jazzu”. W maju br. ukazała się druga autorska płyta artystki: „Happy Birthday” – doskonały koncertowy album zawierający dojrzały brzmieniowo jazz najwyższej próby. Miłość do muzyki Kinga odziedziczyła zapewne po tacie – Irek Głyk to ceniony wibrafonista i perkusista, kompozytor oraz aranżer. Ale wybrała inny instrument – gitarę basową. Mając 12 lat zagrała swój pierwszy koncert z rodzinnym zespołem Głyk P.I.K. Trio. „Bardzo lubię ten moment, kiedy grając patrzymy na siebie z tatą wzrokiem mówiącym: Ale super! Fajnie się gra – mówi młoda gitarzystka. – To wielka radość tworzyć wspólnie sekcje rytmiczną. Ze względu na to, że płynie w nas ta sama krew, czasem udaje się nam razem «pulsować»”. Podczas koncertu w Aleksandrowie córce i ojcu towarzyszyć będzie Piotr Matusik, pianista, który w 2014 r. zdobył pierwszą nagrodę na Novum Jazz Festiwal i został uhonorowany tytułem Nowa Nadzieja Jazzu. Trio zagra utwory z albumu „Happy Birthday. Live”, m.in.: „Sad and Happy Blues”, „Zbliża się nowe”, „Hope”, „Simple blues”, „Circle”, „Donna Lee”.

Wydarzenie towarzyszące:
„Kolory Aleksandrowa ” – artystyczny happening, plener malarski zorganizowany w Parku Miejskim w Aleksandrowie Łódzkim, g. 12.00–17.00; zapisy: promocja@aleksandrow-lodzki.pl. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy chętni: artyści amatorzy, profesjonaliści, młodzież, dzieci. Każdy otrzyma sztalugę, krzesło, materiały plastyczne i będzie mógł wybrać dowolne miejsce do podglądania miasta. Uczestnikom pleneru pomoże artysta plastyk.

Aleksandrów Łódzki