Sierpień '18

Inauguracja sezonu artystycznego 2014/2015

12 września 2014, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgoweEwa Kupiec w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi

Andrzej Panufnik, pisząc „Koncert fortepianowy”, starał się, by utwór był chętnie wykonywany przez muzyków i z przyjemnością słuchany przez odbiorców. Artyści cenią dzieło za możliwość wszechstronnego zaprezentowania swoich umiejętności; jak wyjaśniał kompozytor, chciał  „napisać utwór wirtuozowski, który pozwalałby pianiście ujawnić całą jego poetycką wrażliwość w równym stopniu, jak umiejętności techniczne i brawurę”.
Uwagę melomanów przyciągają: zaczepna energia i radość oraz wielka żywotność, która tkwi w muzyce. Mimo współczesnego brzmienia koncertowi nie można odmówić związków z tradycją; znajdziemy tu zatem nawiązania do muzycznego humoru typowego dla Prokofiewa czy – w części drugiej – brzmieniową łagodność, kojarzoną z Debussym. Ewa Kupiec, która wykona partię solową, jest zaliczana do czołowych interpretatorek współczesnej muzyki fortepianowej. Szczególną uwagę poświęca muzyce polskiej, popularyzując twórczość Ignacego Jana Paderewskiego, Grażyny Bacewicz czy Władysława Szpilmana. Koncert fortepianowy Panufnika znalazł się w jej repertuarze z okazji  setnej rocznicy urodzin kompozytora, która przypada 24 września tego roku.

Ewa Kupiec – fortepian

Daniel Raiskin – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Magdalena Miśka-Jackowska – prowadzenie koncertu