Grudzień '18

Dla dzieci

„Skrzypce z polską duszą” - koncert muzyki kameralnej z cyklu „Kolor non stop”

13 maja 2014, 19.00

Spośród wybitnych lutników największą sławę zdobyli mistrzowie włoscy, zwłaszcza przedstawiciele rodów Amati i Stradivari z Cremony. Tymczasem znakomite instrumenty lutnicze powstawały także w Polsce, i to już od XVI wieku.
Mistrz w tym fachu i założyciel całej lutniczej dynastii, krakowianin Marcin Groblicz, tworzył w tym samym czasie, co Andrea Amati. Historię polskiego lutnictwa współtworzyli też Mateusz Dobrucki, Baltazar Dankwart, Jan Pawlikowski czy łodzianin Norbert Kijanka. Polskim lutnikom – tym dawnym i tym współczesnym – poświęcony będzie koncert Skrzypce z polską duszą, interpretację utworów łączący z prezentacją instrumentów. Jego pomysłodawcą i wykonawcą jest Krzysztof Jakowicz – jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, doświadczony interpretator muzyki współczesnej i zasłużony pedagog.
Zainteresowanie lutnictwem przejął od profesora Tadeusza Wrońskiego, u którego studiował w Warszawie w latach powojennych. Wroński był bowiem jednym z założycieli Stowarzyszenia Polskich Artystów Lutników i właścicielem skrzypiec z warsztatu Feliksa Konstantego Pruszaka, które cudem ocalił z Powstania Warszawskiego.

Krzysztof Jakowicz – skrzypce, prowadzenie koncertu, Robert Morawski – fortepian

Ignacy Jan Paderewski - Melodia op. 16 nr 2

Fryderyk Chopin - Mazurek a-moll op. 67 nr 4