PIERWSZY DYRYGENT GOŚCINNY

Kai Bumann
DYRYGENT GOŚCINNY - Kai Bumann

Od sezonu 2013/2014 jest pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.
Ten niemiecki dyrygent od wielu lat jest blisko związany z polską sceną muzyczną.


W latach 2008–2012 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Jako miłośnik kultury polskiej zorganizował szereg wydarzeń poświęconych wybitnym współczesnym polskim artystom różnych dziedzin sztuki.


Urodził się w Berlinie. Jest absolwentem wydziału dyrygentury tamtejszej Hochschule der Künste. W latach 1986–1992 współpracował jako dyrygent z wieloma teatrami operowymi w Niemczech, gdzie kierował muzycznymi premierami takich oper, jak Lady Macbeth mceńskiego powiatu D. Szostakowicza, Salome R. Straussa i Lulu A. Berga, jak również innymi dziełami operowymi od W. A. Mozarta po G. Verdiego. Po zdobyciu II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Genewie w roku 1994 rozpoczął trwającą do dziś współpracę z najważniejszymi ośrodkami muzycznymi w Polsce. W 1996 r. został pierwszym gościnnym dyrygentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (cykl koncertów L. van Beethovena, Pasja wg św. Łukasza K. Pendereckiego), a także pierwszym dyrygentem w Staatstheater w Wiesbaden, gdzie prowadził opery takie, jak: Czarodziejski flet W. A. Mozarta, Cyrulik sewilski G. Rossiniego, Tosca G. Pucciniego i Aida G. Verdiego. 


W 1997 r. objął dyrekcją artystyczną Operę Krakowską, stając się również jej pierwszym dyrygentem. Z zespołem operowym przygotował premiery m.in. Czarodziejskiego fletu i Don Giovanniego W. A. Mozarta, Balu maskowego G. Verdiego oraz Czarnej maski K. Pendereckiego. W tym samym roku objął stanowisko głównego dyrygenta Swiss Youth Symphony Orchestra. W latach 1998-2003 gościł regularnie na scenie berlińskiej Deutsche Oper. 


Od roku 2004 do maja 2013 był stałym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracę z tą sceną rozpoczął przygotowaniem premiery Falstaffa G. Verdiego (2003). Z zespołem odbył podróże do Francji, Hiszpanii i dwukrotnie do Japonii (2004, 2006). W Teatrze Wielkim-Operze Narodowej zadebiutował w lutym 2007 roku, dyrygując operą W. A Mozarta Don Giovanni.
Prowadzi klasę dyrygentury na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, gdzie otrzymał tytuł doktora habilitowanego w czerwcu 2013 roku.

 

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.