luty '18

Zmarł Marek Jaszczak

Nie żyje Marek Jaszczak, wieloletni chórmistrz Filharmonii Łódzkiej, ceniony łódzki dyrygent chóralny.
Funkcję chórmistrza Filharmonii Łódzkiej sprawował w latach 1980–2011. Przez ten czas przygotował z zespołem kilkadziesiąt pozycji z wielkiego repertuaru oratoryjno-kantatowego, m.in. Magnificat J. S. Bacha, oratoria Juda Machabeusz G. F. Haendla, Pory Roku i Stworzenie świata J. Haydna, Raj i Peri R. Schumanna, Te Deum i Siedem Bram Jerozolimy, Requiem Polskie K. Pendereckiego, IX Symfonię L. van Beethovena, Niemieckie Requiem J. Brahmsa, Requiem G. Verdiego. Przygotowywał chórzystów do wielu tournées z Orkiestrą Filharmonii  Łódzkiej. Dyrygował w Niemczech, Belgii, Holandii, Luxemburgu, Francji i na Litwie.
Z Filharmonią Łódzką związał się już w 1969 roku, początkowo jako artysta chóru; był wówczas jeszcze studentem. Wkrótce został asystentem dyrygenta, a następnie chórmistrzem.
Ponadto Marek Jaszczak przez wiele lat prowadził chór Teatru Wielkiego w Łodzi, chór Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej. Blisko 30 lat pełnił funkcję kierownika muzycznego łódzkiego teatru „Pinokio”, współpracował również z Teatrem Lalek „Arlekin”.
Marek Jaszczak ukończył łódzką Akademię Muzyczną (1971) oraz Wydział Dyrygentury w klasie prof. Stefana Stuligrosza w Poznaniu (1986). W roku 1988 został asystentem Zdzisława Szostaka, ówczesnego dyrygenta studenckiej orkiestry. Jego pasją było także komponowanie, pisał głównie muzykę do przedstawień dramatycznych i lalkowych; za tę działalność otrzymał wiele nagród.

Dla dzieci
Imprezy impresyjne