Kompozytor-rezydent

2011-11-02

W 2012 roku, w ramach programu prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca, Filharmonia Łódzka będzie gościła kompozytora-rezydenta - Andrzeja Kwiecińskiego.

Andrzej Kwieciński Andrzej Kwieciński

Ukończył studia na wydziale kompozycji Koninklijk Conservatorium Den Haag (Królewskiego Konserwatorium w Hadze, Holandia) w klasie Richarda Ayersa, Diderika Hakmy-Wagenaara, Martijna Padding, Yannisa Kyriakidesa oraz Louisa Andriessena oraz na Wydziale Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Stypendysta otrzymał m.in. stypendium im. Witolda Lutosławskiego, nagrodę i stypendium Ministra Kultury oraz finalista konkursów międzynarodowych w tym: 9. Tokyo International Competition for Chamber Music Composition (2004), Henriëtte Bosmans Prize 2011, laureat pierwszej nagrody na Konkursie Kompozytorskim ‘Young Masters XXI' (2010).

Do jego ważniejszych kompozycji należą:
Luci nella notte II na kwartet fortepianowy (2011)
mural na kwintet smyszkowy (2008-2010)
Umbrae wersja na orkiestrę smyczkową (2008)
no. 32, 1950 na skrzypce i orkiestrę kameralną (2007)
no. 27, 1950 na zespół (2006)
ice, dust na zespół (2005)
ial.tes.ef 2:29 na klarnet, puzon, fortepian i wiolonczelę (2004)
Umbrae na kwintet smyczkowy (2004)

Program "Kompozytor-rezydent"

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Kompozytor-rezydent” nawiązuje do rozpowszechnionej w Europie i na świecie praktyki łączenia twórców z profesjonalnymi instytucjami muzycznymi.
Program polega na prezentacji kilku dzieł wybranego twórcy podczas sezonu artystycznego danej instytucji muzycznej, zaś podstawową częścią programu jest zamówienie i prawykonanie jednej nowej kompozycji. Główną ideą programu „Kompozytor-rezydent” jest promocja współczesnych młodych polskich kompozytorów, którzy poprzez systematyczną prezentację swoich dzieł mają szansę zaistnieć i utrwalić się w świadomości słuchaczy.
Celem programu jest zwiększenie udziału najnowszej polskiej muzyki w stałym repertuarze instytucji koncertowych poprzez wzmacnianie bliskich relacji pomiędzy młodymi twórcami a wykonawcami i instytucjami oraz ograniczenie kosztów prezentacji dzieł muzyki współczesnej.

design by Makolab